سه شنبه 19 فروردین 1399
هویج
1394/11/09 14:58

فروش هویج آمریکایی در شهروند؟!

به گزارش تیترشهر: طی روزهای گذشته تصویری از هویج بسته بندی شده با نوشته های انگلیسی بین کاربران فضای مجازی دست به دست شد. در توضیح این تصویر آمده فروش هویج آمریکایی در فروشگاه شهروند.

بعد از رسانه ای شدن این مطلب روابط عمومی شرکت شهروند اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: عرضه کالاهای خارجی در شهروند بسیار محدود بوده است، همچنین بیبی کروت اطلسی (هویج به اصطلاح آمریکایی) نیز یک محصول کشاورزی تولید داخل و ارگانیک است.

1. بیبی کروت اطلسی (هویج به اصطلاح آمریکایی) مربوط به محصولات کشاورزی رضوانی تولید داخل بوده و محل کشت این محصولات در شهرستان ساوه، بخش 3 روستای آوه، فاز یک، پلاک 718 فرعی از 148 اصلی است.

2. بذر محصول یاد شده مانند خیلی از محصولات دیگر خارجی است، اما نکته حائز اهمیت این است که تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت محصول در داخل کشور انجام می شود که خود زمینه ساز اشتغال زایی است و در حالت عادی برای حداقل 80 نفر ایجاد شغل کرده است، شرکت شهروند نیز در راستای حمایت از تولیدات داخل و تامین رضایت مشتریان محصولی را عرضه کرده که نه تنها تولید داخل کشور است بلکه جز محصولات صادراتی و ارزشمند کارآفرین جوان کشورمان است.

3. این محصول جز محصولات ارگانیک است که به واسطه شرایط نگهداری خاص و نحوه تولید و فرآوری آن که باید در شرایط خاصی انجام شود، متحمل هزینه‌های بالایی است که طبعا بر قیمت نهایی محصول تاثیر گذار است، قیمت گذاری کالا توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران تایید شده است و همچنین لازم به ذکر است، قیمت این محصول در فروشگاه های شهروند نسبت به سایر فروشگاه‌ها و سطح شهر از قیمت پایین تری برخوردار است.

4. همچنین بلافاصله پس از انتشار خبر به دستور مدیر عامل شرکت شهروند، معاونت بازرگانی جلسه‌ای را با حضور نمایندگان وزارت صنعت،معدن و تجارت برگزار کرده و طی آن موارد فوق بررسی شده که تماما بر صحت موارد مذکور تاکید داشت. ضمنا مدارک تمامی موارد ذکر شده قابل استناد و ارائه است.

5. در مورد محصولات سس، بیسکوییت و شکلات، این محصولات در همه فروشگاه‌های زنجیره ای موجود بوده و دارای تمامی مجوزات مربوطه است.

6. طبق بررسی صورت گرفته، 90 درصد از کالاهایی که به فروش رفته است، در 9 ماهه سال جاری کالاهای تولید داخل بوده و 10 درصد باقی مانده به خاطر تنوع کالایی بالا متناسب با سلیقه مشتری و رقابت با فروشگاه‌های زنجیره ای رقیب، در فروشگاه‌های شهروند نیز عرضه می‌شود.

7. در خصوص فروش محصولات خارجی در مدیریت جدید شهروند به آگاهی می رساند، مدیر عامل جدید شهروند مدت 5 روز است که منصوب شده و تمامی کالاهایی که در حال حاضر در فروشگاه‌های شهروند عرضه می‌شود، قبلا پذیرش شده و کالای جدیدی در این 5 روز گذشته پذیرش نشده است.

شرکت شهروند همواره در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید داخلی و پیشبرد اقتصاد مقاومتی عمل کرده و از سوی دیگر تلاش کرده ضمن تامین نیاز مشتریان با هر سلیقه و ذائقه‌ای رضایت شهروندان را کسب کند.

تمرکز فروشگاه‌های شهروند بر عرضه کالاهای ایرانی در تمامی شعب امری اجتناب‌ناپذیر است، همچنین عرضه کالاهای خارجی در شهروند بسیار محدود است و در مقایسه با حجم کالاهای داخلی به هیچ وجه قابل توجه نیست. در حال حاضر سه دسته کالا در شهروند عرضه می‌شود که در واقع تابعی از فضای عمومی حاکم بر بازار است، دسته اول کالاهای داخلی با برندهای ملی، دسته دوم کالاهایی با برند خارجی که در داخل تولید می‌شود و در واقع تولید داخل محسوب می‌شود و دسته سوم کالاهای صرفاً خارجی وارداتی که حجم بسیار کمی از محصولات عرضه شده در شهروند را شامل می‌شود و با رعایت تمام ضوابط از نظر ورود قانونی کالا، این اقلام به فهرست بارکد‌های فروشگاه‌های شهروند افزوده می‌شود.

بسته بندی و نام خارجی ممنوع است

البته در مورد این محصول باید گفت که به فرض درست بودن اظهارات مسئولان شهروند و شهرداری، مطابق قانون نمی توان از اسامی خارجی یا بسته بندی های به زبان انگلیسی (بدون زبان فارسی) برای محصولات داخلی استفاده کرد.

این موضوع به صورت قانون به تصویب رسیده و لازم الاجراست. همانگونه که مغازه دارها حق استفاده از نام های خارجی (مانند نوتلا بار) ندارند، کارخانه ها نیز نمی توانند این محصولات را عرضه کنند.

در همین خصوص بهتر است مسئولان مربوطه هرچه سریعتر نسبت به جلوگیری از تولید این محصول با بسته بندی فوق اقدام کنند تا برای مردم شائبه خارجی بودن محصولات ایجاد نشود

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :